Yandex Navigasyon, Afet Toplanma Alanlarını Göstermeye Başladı | Haritalara Kayıt Servisi

Yandex Navigasyon, Afet Toplanma Alanlarını Göstermeye Başladı

Türkiye’de popüler harita ve navigasyon servislerinden biri olan Yandex, sahip olduğu teknolojik alt yapısını kullanıcılarına yardım etmek için sunmaya devam ediyor. Ülkemizde, son dönemlerde yaşanan doğal felaketlerden biri olan deprem ve deprem sonrası yapılacaklar konusunda pek çok insanın kafasında soru işaretlerinin olduğu aşikar. Özellikle olası bir doğal afet esnasında güncel toplanma alanlarına erişimde, ülkemizde yaşanan son depremler esnasında problemler olduğunu net bir şekilde gözlemledik. Yandex bu ihtiyaç üzerinden yola çıkarak kullanıcılarına olası bir afet durumunda nasıl yardımda bulunabileceği konusunda önemli bir adım attı. Yandex kullanıcıları için bir doğal afet esnasında güvenli bir alana ulaşabilmeleri için bir yol haritası çizdi ve “Toplanma Alanları” projesini başlattı.

Bu önemli proje hayata geçirilirken hem İstanbul, hem de Türkiye’nin genelini kapsayacak şekilde toplanma alanlarını veri tabanına ekledi. Bu proje için Yandex, verileri İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve AFAD’dan sağladığını açıkladı.

Yandex, deprem gibi önemli bir doğal afet sonrasında ihtiyaç duyulacak toplanma yerlerini, Yandex Navigasyon uygulamasına yeni bir kategori oluşturarak ekledi. Kullanıcıların acil toplanma alanlarına hızlıca ulaşmaları için Yandex Navigasyon uygulamasından arama tuşuna tıklamaları ve sonrasında “Kategoriler” arasından “Toplanma Alanları” ikonuna tıklamaları yeterli olacak. Dilerse kullanıcılar arama çubuğuna toplanma alanları yazarak da hızlı bir şekilde bu özellikten yararlanabilecekler. Ardından en yakın toplanma alanlarının listelenmesi ile size en yakın konumdaki toplanma alanına rota oluşturarak hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Olası bir afet anında telefon ve internet bağlantılarında sorunlar söz konusu olabilmekte. Bunun için Yandex Navigasyonun “offline haritalar” özelliği ile, internet erişiminiz olmasa dahi, toplanma alanlarına erişmeniz mümkün. Bu özellikten yararlanmak için internet erişiminiz bulunduğu bir zamanda, Yandex Navigasyon menüsü içerisinden offline haritaları indirerek, internet bağlantınızın olmadı bir durumda navigasyon hizmetinden yararlanabilirsiniz.

Ayrıca yine hızlı bir şekilde erişim sağlamak için size en yakın toplanma alanını haritada görüntüledikten sonra “Yerlerim” sekmesine kısayol oluşturabilir, yakınlarınız ile bunu paylaşabilirsiniz. Yandex Navigasyon uygulaması haricinde, Yandex Haritalar uygulamasından ve haritaların web servisinden yine “toplanma alanları” şeklinde arama gerçekleştirerek tüm konumların bilgisine erişim sağlamanız mümkün.

Haritalara Kayıt Servisi blogumuzda yer verdiğimiz bu içeriğe umarız kimsenin ihtiyacı olmaz. Fakat olası bir afet durumunda bu özelliği kullanmanız size fazlası ile zaman kazandıracaktır.

Kaynak: https://yandexnavigasyon.com.tr/afet-toplanma-alanlarina-yandexten-ulasin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir