Huawei'nin Google Haritalara Alternatifi | Haritalara Kayıt Servisi

Huawei’nin Google Haritalara Alternatifi Tomtom

Huawei artık TomTom haritalarını ve navigasyonunu uygulamalarında ve hizmetlerinde kullanabilecektir.

ABD’nin ticaret yasağı nedeni ile Google hizmetlerinden ayrılmak durumunda kalan Huawei firması, ABD firmalarından aldığı hizmetlerin yerini doldurmak için çalışmalarına başladı. Mobil cihazlar için son dönemde olmazsa olmaz olan ve kullanıcıların çok ciddi oranda kullanımının arttığı “haritalar” servislerinde de kendi ekosistemini oluşturmayı planlayan Huawei, Google Haritaların yerini alması için Tomtom ile anlaşma sağladı.

Reuters’e göre , Hollandalı navigasyon ve dijital harita şirketi Tomtom, Huawei ile anlaşarak Çinli Huawei’nin haritalarını ve hizmetlerini uygulamalarında kullanmasına izin verdi.

Google haritalar, Google’ın mobil uygulama ve hizmetler ekosisteminde inanılmaz derece büyük bir öneme sahip. Google haritalar uygulaması, Android işletim sistemli cihazlara yüklü olarak geliyor ve Dünya’nın her yerine ait ayrıntılı harita ve navigasyon hizmeti sunuyor. Tomtom ise 90’lı yılların başından itibaren GPS tabanlı navigasyon hizmeti sunuyor. Günümüzde popüler olan Google, Yandex, Apple haritalara oranla bu konuda çok daha eski bir mazisi bulunan Tomtom, dijitalleşme ve online harita üretme trendine ayak uyduramamış ve Pazar payını ciddi oranda Google ve Yandex’e kaptırmış olsa da, kim bilir belki bu anlaşma adını yeniden duyurmasına yarar sağlar.

Anlaşma, Huawei’nin gelecekte üreteceği akıllı telefonlarında Android’in açık kaynaklı bir sürümünü çalıştıran ancak Google Play Store, Haritalar, Youtube ve diğer hizmetlerini (Eski modellerde olduğu gibi) çalıştıramayan bir Google alternatifi sunmak için önemli bir adım. Huawei P30 Pro, hala tüm Google hizmetlerini çalıştırabilen son ürün.

Geçtiğimiz hafta Huawei, uygulama geliştiricilerine kendi mağazası için Huawei Mobil Hizmetler (HMS) adı altında uygulamalar oluşturmaları için 26 milyon dolarlık bir teşvik sundu.

Görünüşe göre Huawei ciddi bir Pazar payına sahip olduğu mobil cihaz sektöründe ipleri elinden bırakmak istemiyor. Ve beraberinde Tomtom’unda yıldızı parlayacak gibi görünüyor. Bu durumu işletmeniz için avantaja dönüştürmek mümkün. Sunmuş olduğumuz “haritalara kayıt” hizmeti ile servislerimiz arasında yer alan Tomtom haritalara da işletmeniz kayıt edileceğinden, gelecekte Huawei kullanıcıları işletmenize ulaşmakta zorlanmayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir