Google Haritalarda Park Yardımı | Haritalara Kayıt Servisi

Google Haritalarda Park Yardımı

Google Haritalarda Park Yardımı

IMAGE: ARMIN WEIGEL/PICTURE-ALLIANCE/DPA/AP IMAGES

Genellikle insanlar bir yerden diğer yere gidecekleri zaman bir yol planı yaparlar. Yol planı ile birlikte aynı zamanda gidilecek olan yerde park yeri olup olmadığı önemli bir unsurdur. Park yeri bulmak daha önce gittiğiniz yerlerde çok sorun teşkil etmese de yeni gideceğiniz yerde sizin için önemli bir sorun teşkil edebilir.

İşte bu durum Google Haritaların yeni sürümü ile ortadan kalmakta. Artık Google Haritalar size park yeri bulma konusunda da yardım edebilecek. Böylelikle sokak sokak park yeri aramaktan kurtulacağınız gibi, “park yeri ararken vakit kaybetme” derdinden de kurtulacaksınız.

Bu özelliğin Türkiye sürümüne ne zaman yansıyacağı ile ilgili netlik olmazken, Android 4.3 ve sonraki sürümleri çalıştıran cihazlar için edinilebilen Haritalar’ın en yeni beta sürümü v9.44.0 eklenmiştir.

Araba ile bir yere gideceğiniz de yol tarifini aradığınızda, park durumu, standart saat ve mesafe tahminleriyle birlikte verilir. Küçük “P” simgesi, yakın çevresinde açık bir yer bulma şansınızı gösterir.

Google haritalar ile park yeri bulma

IMAGE: GOOGLE MAPS/SCREENSHOT

Gideceğiniz noktada bir yer bulma ihtimali Kolay, Orta veya Sınırlı şeklinde belirtilir.

Şimdilik Google Haritalar, gerçek konum verilerinden ziyade uyarılar için tipik trafik modellerine güveniyor (aşağıdaki resimde “otopark genellikle sınırlı” ifadesini kullandığına dikkat edin; bu nedenle uygulama doğrudan sizi yönlendirmiyor). Henüz “park bulma” ile ilgili çok net tespitler yok. Fakat atılan bu adımla birlikte Google Haritalar belli bir süre sonra biz araç kullanıcılarını direk olarak müsait park yerlerine yönlendirebilecek.

Google Haritalara Boş Park Yeri

IMAGE: GOOGLE MAPS/SCREENGRAB

Özellikle Amerika’da Google’ın sahip olduğu Waze, otopark veri şirketi INRIX ortaklığı ile zaten benzer bir işleve sahip ancak bu geliştirme Waze’in ürettiği park yerleri konusunda cadde üzerinde lekeler yerine daha direkt olarak bir plan hedeflemekte.

Park etme verileri Google Haritalar üzerinde kararlı bir özellik haline geldiğinde, artık sadece bir noktadan diğerine ulaşmak değil aynı zamanda sadece park etmeye odaklanmanız gerekecek. “Otomatik park” özelliğine sahip bir aracınız var ise bu durumda tamamen ortadan kalmış demektir 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir