Google Haritalar Uygulaması Nasıl Kalibre Edilir? | Haritalara Kayıt Servisi

Google Haritaları, iPhone ve Android Cihazlarınızda Doğru Sonuçlar Vermesi İçin Nasıl Kalibre Etmelisiniz?

 • Google Haritalar uygulaması arama gerçekleştirdiğiniz de sizin için en doğru sonuçları vermiyorsa, doğru bir yol tarifi edinebilmeniz için uygulamanızı kalibre etmelisiniz.
 • Android telefonlar içerisinde yer alan pusula özelliğini kalibre etmek için birkaç yöntem vardır. Fakat bir iPhone kullanıcı iseniz bu seçenekler biraz kısıtlı.
 • Aşağıda yer alan bilgiler ile Google Haritalar uygulamanızı kalibre ederek, daha başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz.

Eğer bir yerden bir yere giderken Google Haritalar uygulamasını kullanıyorsanız, “Doğruluk” olması gereken en önemli sonuçtur. Bu nedenle şayet telefonunuzun içerisinde yer alan GPS konumunuzu tespit etmekte zorlanıyorsa, işler kolay bir şekilde sinir bozucu hale gelebilir.

Google haritalar uygulamasını kullanıyorsanız, doğru sonuçlar için optimize edebileceğiniz seçenekler mevcut. Pusulayı doğru yönü gösterecek şekilde kalibre etmeniz veya Android cihazlarda “Yüksek Hassasiyet” modunu açmak en pratik çözümler.

Gerçek şu ki Android, Google’a ait bir işletim sistemi olması sebebi ile Google Haritalar uygulaması Android işletim sistemli bir cihazla daha verimli çalışmaktadır. iPhone yani iOS işletim sistemli bir cihazda ise doğru ayarları yapabilmeniz için biraz daha konunun etrafından dolaşmanız gerekebilir.

Android işletim sistemli telefonunuzda Google Maps uygulamasını nasıl kalibre edersiniz

Pusula kalibrasyonu

Google Maps uygulamasını açtığınızda, bulunduğunuz yeri gösteren mavi noktanın yanlış konumda veya yanlış yöne baktığını görürseniz, bir kalibrasyona ihtiyacınız var demektir.

İşte bu kalibrasyon işlemini nasıl yapacağınız konusundaki detaylar:

 1. Açık değilse, Google Haritalar uygulamanızı açın.
 2. Telefonunuzu tutarken eliniz ile 8 rakamı şeklinde daireler çizin. Konumunuzun giderek daha iyi hale geldiğini gözlemleyeceksiniz. Bu işlemi bir kaç kez denemeniz gerekebilir.

Yüksek doğruluk modunu açma

Yüksek doğruluk özelliği Google Haritalar uygulamanızı hızlandırmaya yarayan önemli bir araçtır. Ancak bu özellik sadece Android işletim sistemlerde mevcuttur.

 1. Cihazınızın Ayarlar bölümüne girin.
 2. Konum’a bölümüne girin. Cihazınıza bağlı olarak “Güvenlik ve Konum” olarak da isimlendirilebilir.
 3. Gerekirse konum ayarını açın.
 4. “Mod” a dokunun.
 5. “Yüksek Hassasiyet” i seçin.

iPhone’da veya Android’de Google Maps’i temel düzeltmeler ile nasıl kalibre edebilirsiniz

iPhone üzerinde yer alan Google Haritalar’ı düzeltmeniz için pek fazla seçenek bulunmuyor. Öncelikli olarak telefonunuzun Wi-Fi’sini açın. Herhangi bir Wi-Fi ağına bağlanmanız gerekmiyor, yalnızca açık olması yeterli olacaktır. Aynı şekilde bu Android cihazlar içinde geçerli bir yöntemdir. 

Böylelikle cihazınız etrafınızda bulunan Wi-Fi ağlarının sinyallerinden yola çıkarak konumunuzu doğru bir biçimde tespit edecektir.

Bu hiç bir işe yaramazsa, cihazınızı yeniden başlatarak GPS sensörlerinin yeniden başlamasını sağlayabilirsiniz. Son olarak iPhone cihazda ki ayarlar bölümünden “konum” servislerinin açık olduğunu kontrol edin. Bunu yapmak için:

 1. Ayarlar bölümüne girin ve “Gizlilik” sekmesine gidin.
 2. Gizlilik ekranının üstündeki “Konum Servisleri”ne dokunun.
 3. Bir sonraki ekranın üstündeki düğmenin sağa çevirilmiş ve yeşil renkte olduğundan emin olun. Değilse dokunarak aktif hale getirin.
 4. Ayarlar bölümündeki “Uygulamalar” listenizde Google Haritalar seçeneğinin içerisine girin.
 5. Buradan “Uygulamayı kullanırken” veya “Her zaman” seçeneğini seçin. Bu seçenekler Google Haritalar uygulamanızın size ait doğru konuma daha hızlı erişmesini sağlar.

Bu yazımız kullanıcı tarafında gitmek istedikleri konuma doğru şekilde ulaşmalarını sağlamak için hazırlandı. Fakat ulaşacakları konumlar pek tabi haritalara kayıt olmuş olan işletmeler olacaktır. Bu nedenle potansiyel müşterilerinizin veya ziyaretçilerinizin size en doğru şekilde ulaşmaları için sizinde haritalarda doğru bir şekilde yer almanız oldukça önemli. Hemen web sitemiz üzerinden başvurarak işletmenizin Google haritalara kayıt olmasını sağlayabilir. Beraberinde diğer servislerimizden de yararlanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir