Lokasyon Bazlı Pazarlama | Haritalara Kayıt Servisi

Google’dan Lokasyon Bazlı Pazarlamanın Ayak Sesleri

Google verdiği farklı hizmet alanlarında yenilik yapmaya doymuyor. Hizmet verdiği tüm alanlarda pazar lideri olma avantajını elinde bulundurarak kullanıcılarına muhteşem deneyimler yaşatmanın peşinde. Bizimde uzunca bir süreden beri ön gördüğümüz lokasyon bazlı pazarlama artık kendisini hissettirmeye başlarken bununla ilgili ilk adımlarda Google tarafından gelmeye başladı.

Google Görüntülü Reklam Ağında Yeni Nesil Mağaza Ziyaretleri

google-haritalara-kayitKarşılıklı olarak alıcı ve satıcı ilişkilerine yeni bir boyut kazandıran bu uygulamada ki Google’ın ön görüsü dünya çapında 200 milyon mağazada söz konusu uygulamanın %99 sunacağı şeklinde.

Haritalara kayıt ile lokasyon bazlı arama sonuçlarında işletmelerin ön planda çıkmaya başlamalarının ardından artık hizmet sadece bununla sınırlı kalmıyor. Bunun yanı sıra size daha geniş bir sonuç yelpazesi sunuyor. Örneğin; Google arama alanından bir lokasyon araması gerçekleştirdiğinizde, görüntülü reklam ağı sayesinde sadece aramış olduğunu lokasyonu değil, size aradığınız lokasyonun çevresinde bulunan diğer seçenekleri de sunabiliyor.

San Francisco’da gerçekleştirilen GPS reklamcılığı konferansında; Google yaptığı araştırma ve incelemeler sonucunda reklam sonucunda gerçekleşen mağaza ziyaretlerinin işletmeye katkı sağladığını fakat buradan elde edilen kazancın tekrar reklamlara aktarıldığını gözlemlediğini belirtmektedir.

Lokasyon Bazlı Pazarlamanın ÖnemiBuna istinaden Home Depot üzerinden verilen örnekte konu verimli bir şekilde incelenebilmektedir. Bu örnekte Home Depot mağazası oluşturduğu Görüntülü Reklam Ağı kampanyasında lokasyon bazlı bir hedefleme yapmaktadır. Kampanyasında mağazasının adresini, Google Harita da bulunan adresinin tarifini ve fotoğraflarını yayınlamaktadır.

Bu reklam sayesinde ilgili lokasyon içerisinde bulunan bir kişi mağazaya yönlenebiliyor. Home Depot yerinde hizmet veren bir işletme olduğundan kendi sınırları içerisindeki bir müşteriye ulaşması onun asıl hedefi ve doğru bir pazarlama yöntemidir. Kişinin mağazayı ziyaret etmediğini düşünsek dahi gösterilen reklam sayesinde Home Depot ürün ve hizmetlerini kişiye aktardı. Bu sefer olmasa dahi kişinin o civarda bulunacağı başka bir zaman diliminde onu gerçek bir müşteriye çevirme avantajını oluşturdu.

Home Depot uyguladığı lokasyon bazlı pazarlama modeli ile mağaza ziyaretlerini ve geri dönüş oranlarını 8 katına çıkarmıştır.

Google dünya çapında 200 milyon civarındaki mağazada bu uygulamanın %99 luk bir bir başarı sağlayacağı iddiasını ortaya koyuyor. Ayrıca bu sisteme ek olarak geliştirilen ve Semantik Lokasyon adı verilen uygulamada ise kişilerin gerçek zamanlı nerede bulundukları tespit edilerek görüntülü reklam ağı gösterim hedeflerininde arttırılması planlanıyor.

Yani bu demek oluyor ki; görüntülü reklam ağındaki hedeflemenizi lokasyon bazlı tercih ederek etrafınızda bulunan potansiyel müşterilerinize kolaylıkla ulaşabilecek ve sizin reklamınızı inceleyen birisine yeniden pazarlama imkanı ile tekrar ulaşabileceksiniz.

Tabi bu nimetlerden faydalanabilmeniz için işletmenizin Google haritalara kayıt işlemini gerçekleştirmeniz öncelikli koşullardan biri. Hemen haritalara kayıt olarak hem Google haritalar da hemde Yandex, Bing ve Navigasyon cihazlarında ki yerinizi alabilir ve farklı pazarlama imkanlarından faydalanabilirsiniz.

5 Comments

 1. Önder Polat dedi ki:

  Güzel paylaşım için teşekkürler.

 2. Sezin Bilge dedi ki:

  Güzel paylaşım için teşekkürler.

 3. Şükriye Oğuzhan dedi ki:

  Selamlar, Gerçekten önemli bir konuya değinmişsiniz. Bu konularla ilgilenen biri olarak teşekkür ederim. Hemen paylaşıyorum. Buna benzer yazılarınızı bekliyorum. Saygılar. .

 4. Murat Alpaslan dedi ki:

  Güzel paylaşım için teşekkürler.

 5. Figen Mansur dedi ki:

  Selamlar, bu konu oldukça güzel bir paylaşım olmuş. Teşekkürler. Bundan sonra web sitenizi daha yakından takip ediyor olacağım. Çalışmalarınızda başarılar dilerim. Saygılar. .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş / Kayıt