Kapsamlı Trafik Bilgisi Yeni Yandex Haritalar da! | Haritalara Kayıt Servisi

Daha Geniş ve Kapsamlı Trafik Bilgisi Yeni Yandex Haritalar da!

Yandex haritalar her geçen gün gelişmekte ve genişlemekte. Bu hususta kullanıcıların deneyimlerine ve taleplerine önem veren Yandex, birçok yenilik ve değişiklik olmakta ve devam etmekte.

Yandex Haritalar Yenilendi!

Yandex haritalar bir süre önce güncellenmiş ve yeni arayüzü ile kullanıcılarına sunulmuştu. Radikal olarak yapılan bu değişikliklerde sade bir görünüm ile interaktif bir kullanıcı deneyimi hedeflenmiştir. Yandex Haritalar Panorama servisinde yapılan değişiklikler ile artık 360 dereceye sahip sokak görsellerinin tam ekran olarak keyfini çıkarabilirsiniz.

Yandex Haritalar Panorama

Panoramalara yeni 8 şehir eklendi!

Yandex kullanıcılarından gelen talepler üzerine, bir çok insan kendi şehirlerininde Yandex panoramalarda yer almasını istemekte. İletilen bu dilekleri dikkatlice değerlendiren Yandex, panorama çekiminin yapılacağı iller ve önemli mekanlarını hassasiyetle belirliyor. Bu konuda önemli olan kriter ise ilgili şehrin internet altyapısı, harita kullanım oranı, genç nüfus, yoğunluk, turistik olup olmadığı, şehrin Türkiye için önemi (Örn: Çanakkale) gibi durumlar değerlendirilmekte.

Bu kriterler doğrultusunda son 1 yılda panoramalara eklenen şehirler Konya, Diyarbakır, Adana, Çanakkale, Tekirdağ, Eskişehir, Sakarya ve Denizli olmak üzere tam 8 şehir eklenmiştir. Ayrıca 2011 yılında çekimi yapılmış olan İstanbul panorama fotoğrafları yenilenmekle kalmamış panorama oranı 6 kat arttırılmıştır.

2015 yılı Yandex Haritalara ekleme işlemleri ile birlikte Yandex panorama Türkiye’nin 17 ilini kapsamış durumda.

Bursa, İzmir ve Antalya trafik yoğunluk endexi

Trafik yoğunluğu sadece Ankara ve İstanbul şehirlerinin dışında, trafiğe kaydı yapılan araç sayılarına bakıldığında benzer trafik problemlerinin diğer büyük şehirlerde de arttığı gözlemlenmiştir. Buradan yola çıkan Yandex, İstanbul ve Ankara’nın dışında son 1 yılda İzmir, Bursa ve geçtiğimiz günlerde Antalya’nın da trafik yoğunluğunu kullanıcıları ile paylaşmaya başladı. Bu illerin trafik yoğunlukları Yandex Haritalarda ve Yandex Navigasyon uygulaması üzerinden görüntülenebilmekte.

Yandex Navigasyon ve Yandex Haritalar uygulama olarak cihazlara indirilebiliyor.

Türkiye de ki Gsm şirketlerinin 3g veri analizlerine bakıldığında Türkiye’nin mevcutta mobil internet ücretlerinin birçok Avrupa ülkesine oranla yüksek olduğunu gözlemliyoruz. Buda mobil internet kullanıcılarının kullanım oranlarını titizlikle kullandığını göstermekte ve kullanıcılar kotalarını en verimli şekilde kullanmakta. Bu koşullarda da en sık kullanılan uygulamalar Facebook, Twitter ve Instagram gibi şekilleniyor. Buradaki durumdan yola çıkan Yandex Haritalar ve Yandex Navigasyon uygulamalarını indirilebilir hale getirerek internetle ilişkisini azaltmıştır. Her ne kadar lokasyon arama işlemleri esnasında bu bilgiyi alabilmek için interneti kullanan uygulama şu an için %100 olarak çevirim dışı çalışmıyor. Kullanıcılarından gelen çevirimdışı çalışma taleplerini değerlendiren Yandex bunun üzerine çalışıldığını belirtermiş fakat bunun çok yakın bir zamanda olmayacağınıda eklemiştir.

8 Comments

 1. Canberk Tamer dedi ki:

  Kayseri merkezden ben Canberk Tamer. Selamlar, Gerçekten önemli bir konuya değinmişsiniz. Bunun için teşekkürler. Sizi takip edeceğim. Buna benzer yazılarınızı bekliyorum. Saygılar.

 2. Merjen Helvacı dedi ki:

  Gaziantep merkezden ben Merjen Helvacı. Selam, bu konu oldukça güzel bir paylaşım olmuş. Bunun için teşekkürler. Bundan sonra web sitenizi daha yakından takip ediyor olacağım. İyi çalışmalar dilerim. Sevgiler. . 20-12-2016 08:22:15

 3. Gökşah Allı dedi ki:

  Denizli merkezden ben Gökşah Allı. Merhaba, bu konu oldukça güzel bir paylaşım olmuş. Teşekkürler. Sosyal medya hesaplarınızı takip ediyorum. Buna benzer yazılarınızı bekliyorum. Sevgiler. . 21-12-2016 16:57:12

 4. Ayhan Turanlı dedi ki:

  Etkili bir yazı olmuş, devamını beklerim.

 5. Gülbüke Aydınlı dedi ki:

  Etkili bir yazı olmuş, devamını beklerim.

 6. Çağan Akansel dedi ki:

  Etkili bir yazı olmuş, devamını beklerim.

 7. Selim Taşdelen dedi ki:

  Etkili bir yazı olmuş, devamını beklerim.

 8. Zehra Yelkenci dedi ki:

  Merhaba, bu konu oldukça güzel bir paylaşım olmuş. Bunun için teşekkürler. Twitterda paylaştım. Çalışmalarınızda başarılar dilerim. Saygılar. .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş / Kayıt